Rusz się! Wstań! Kanapa Cię wciąga! Aktywność fizyczna przedłuża życie!
Wypracuj zdrowe nawyki! Nie czekaj! Zacznij teraz! Idź po zdrowie!

 

Przed zabiegiem bariatrycznym

Znaczącym elementem w trakcie kompleksowego leczenia otyłości jest aktywność fizyczna. Zalecany wysiłek fizyczny powinien dostarczyć zwiększenia podstawowej aktywności fizycznej w codziennym życiu. Ćwiczenia i aktywność fizyczna dostosowane są do indywidualnych możliwości, wydolności i preferencji pacjenta. Aktywność fizyczną dostosowana jest po ocenie stanu funkcjonalnego.

Dzienna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna. Zalicza się do niej wszelki wysiłek dodatkowo wykonywany w realizacji zadań dnia powszedniego, np.:

  • marsz lub jazda rowerem do pracy, szkoły czy uczelni
  • dłuższy spacer z psem
  • chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, rezygnacja z komunikacji miejskiej do pokonania niewielkich dystansów

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorosły człowiek powinien ćwiczyć 150 minut tygodniowo, przy czym powinien to być trening aerobowy, czyli poprawiający wydolność organizmu. Powinno się więc przez 2,5 godziny tygodniowo, najlepiej po 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu ćwiczyć w plenerze, domu czy na siłowni.

Znajdź swoją dodatkową formę aktywności, która sprawia ci radość!
spacer, marsz, rower, basen, taniec…

Wysiłek fizyczny zmniejsza negatywne emocje, poprawia samopoczucie, zwiększa pewność siebie, uczy wytrzymałości, dotlenienia organizmu a dzięki temu poprawia naszą koncentracje oraz polepsza wygląd skóry…

Zalecenia po zabiegu bariatrycznym

W pierwszej dobie po zabiegu:
Uwaga: Nie przekraczaj granicy bólu/dyskomfortu/ciągnięcia podczas ćwiczeń

 

Ćwiczenia przeciwzakrzepowe (10x każde 2-3 razy dziennie)

  • Pozycja: leżenie na plecach/siad ze spuszczonymi nogami
  • Ruch: zgięcie podeszwowe i grzbietowe stawów skokowych (przód-tył)

 

  • Pozycja: leżenie na plecach/siad ze spuszczonymi nogami
  • Ruch: zgięcie i wyprost w stawach łokciowych

 

  • Pozycja: leżenie na plecach/siad ze spuszczonymi nogami
  • Ruch: zgięcie i wyprost w stawach kolanowych

 

Ćwiczenia oddechowe (10x każde 2-3 razy dziennie)

  • Pozycja: Siad ze spuszczonymi nogami, ręce luźno
  • Ruch: unoszenie barków do góry jednocześnie WDECH nosem i opuszczamy barki jednocześnie WYDECH ustami

 

  • Pozycja: siad ze spuszczonymi nogami, ręce splecione przed tułowiem
  • Ruch: unoszenie rąk do góry z jednocześnie WDECH nosem i opuszczamy ręce jednocześnie WYDECH ustami

 

Pionizacja:

  • siedzenie w łóżku ze spuszczonymi nogami
  • stanie przy łóżku
  • spacer przy łóżku w sali, stopniowo po korytarzu, z każdym dniem pokonywać dłuższy dystans korytarza (staraj się chodzić tyle ile pozwala Ci Twój organizm)

Spacery

To najlepsza i najbezpieczniejsza forma aktywności po zabiegu! Stopniowo adekwatnie do stanu zdrowia zwiększać dystans i tempo aktywności. Organizm jest osłabiony i adaptuje się do nowego stylu życia (pamiętaj chodzić tyle ile pozwala Ci Twój organizm, kontroluj swój wysiłek fizyczny abyś podczas niego swobodnie rozmawiać). Każdego dnia zwiększać co 300-500 kroków. Po upływie 4-6 tygodni po zabiegu wdrożyć aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność (aktywność jak przed zabiegiem) wdrożyć ją adekwatnie ze swoim stanem zdrowia, wydolności i możliwości.

Uwaga: Jeśli chodzi o ćwiczenia dotyczące okolicy brzucha, zapytaj się lekarza, kiedy możesz je wdrożyć.

Pamiętaj każdy jest indywidualną jednostką, podane dane są ujednolicone. Warto obserwować swój organizm. Wszystkie wątpliwości i pytania na bieżąco konsultować ze specjalistami.

Warto zadbać o kondycje skóry po zabiegu. Odpowiednie odżywienie skóry przywraca elastyczność i jędrność tkanki (nawilżenie, nawodnienie, suplementacja, dieta, aktywność fizyczna) Blizny pooperacyjne to upośledzenie, napięcie w ciele przez patologiczną tkankę można odczuwać ból, zaburzenie czucia, ograniczenie ruchomości tkanek miękkich. Aby przeciwdziałać powstaniu zrostów po wygojeniu blizny można wdrożyć autoterapię blizny. Warto poddać bliznę odpowiedniej diagnostyce i postępowaniu terapeutycznym. Dodatkowo zastosować można maść na blizny, w doborze preparatu warto o konsultacje farmaceuty.

 

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.
mgr Weronika Sulecka