Wyzwania i wsparcie – psychologiczne przygotowanie do operacji bariatrycznej
Pierwsza wizyta u psychologa w poradni bariatrycznej obejmuje etap kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Psycholog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem dotyczący jego stanu psychicznego, trudności i ich rozwoju na przestrzeni lat, dotychczasowej historii leczenia otyłości oraz motywacji do zabiegu. Dodatkowo zdarza się, że pacjenci dostają do wypełnienia kwestionariusze psychologiczne.
Na tym spotkaniu pacjenci dowiadują się czy istnieją przeciwwskazania natury psychicznej do podjęcia zabiegu w obecnym czasie. Jeśli takie przeciwwskazania się pojawią oznacza to, że pacjent powinien w pierwszej kolejności ustabilizować stan psychiczny, a dopiero kiedy to nastapi poddać się kwalifikacji do zabiegu bariatrycznego. Takimi przeciwwskazaniami mogą być na przykład nieleczone choroby psychiczne bądź uzależnienia oraz niewystarczająca motywacja czy świadomość zabiegu.
Zdarza się, że faza kwalifikacji rozłożona jest na kilka spotkań. Na dalszych etapach prowadzone są spotkania psychoedukacyjne pozwalające poznać pacjentowi jego mechanizmy psychiczne związane z otyłością, a także następuje praca nad zmianą sposobu myślenia. Możliwa jest nauka uważności i regulacji emocjonalnej oraz relaksacja.
Po operacji bariatrycznej psycholog sprawdza, jak pacjent radzi sobie w nowej sytuacji oraz udziela mu wsparcia.